Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma odwrotu od reformy finansów

25 listopada 2011 | Eko+ | Stanisław Gomułka
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita

W trakcie swojego exposé premier Donald Tusk nie wyjaśnił, dlaczego w ciągu ostatnich czterech latach deficyt sektora finansów publicznych musiał wzrosnąć z 1,8 proc. PKB do około 8 proc. PKB, czyli poziomu najwyższego od 1989 r. i jednego z najwyższych w krajach Unii

Dlaczego tak się stało pomimo relatywnie dość wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce i pomimo braku konieczności dokapitalizowania sektora finansowego, które to okoliczności były głównymi przyczynami dużego wzrostu deficytu i długu publicznego w innych krajach?

W odniesieniu do najbliższych czterech lat premier podtrzymał dotychczasową zapowiedź zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych do 1 proc. PKB w 2015 r. z oczekiwanego poziomu 6 proc. PKB w 2011 r. To dobrze. Ale premier nie wyjaśnił, w jaki sposób tak znaczne zmniejszenie w stosunkowo krótkim czasie ma być osiągnięte. W szczególności, w kontekście planu zmniejszenia relacji długu publicznego do PKB, premier nie wspomniał o prywatyzacji, w tym także sprzedaży dużych jeszcze ilości gruntów będących własnością Skarbu Państwa.

Program konwergencji (aktualizacja 2011) wysłany do Komisji Europejskiej w kwietniu 2011 r. informował nas i Komisję o planowanym znacznym spadku nakładów publicznych w relacji do PKB w kolejnych latach okresu 2012 – 2014 w trzech obszarach: inwestycji w środki trwałe, administracji publicznej i wydatków socjalnych.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9090

Wydanie: 9090

Spis treści
Zamów abonament