Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik tylko z pozoru

17 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Fakt zawarcia umowy o pracę nie zawsze oznacza, że jest ona w rzeczywistości wykonywana. Związanie stosunkiem pracy może podważyć ZUS, co skutkuje obowiązkiem zwrotu pobranych świadczeń z ubezpieczeń

Większość umów o pracę jest wykonywana na warunkach określonych w art. 22 kodeksu pracy. Zatem pracownik świadczy pracę i za to otrzymuje wynagrodzenie. Zdarza się jednak, że umowa o pracę ma charakter pozorny – zawierana jest wyłącznie po to, aby w niedługim czasie fikcyjny pracownik otrzymywał świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Tyle że zgodnie z art. 83 § 1 kodeksu cywilnego nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru.

Przykład

Pani Marta jest w drugim miesiącu ciąży. Ustaliła ze znajomym, że ten zatrudni ją na stanowisku dyrektora ds. marketingu za wynagrodzeniem 10 tys. zł miesięcznie. Po miesiącu pracy przyniosła zwolnienie lekarskie, które było przedłużane aż do porodu.

Następnie wykorzystała w całości urlop macierzyński, po czym złożyła wypowiedzenie. W postępowaniu sądowym ustalono, że pani Marta nie pojawiła się w pracy ani razu od początku zatrudnienia.

W tej sytuacji należy uznać, że umowa została zawarta dla pozoru. Podwładna nie świadczyła pracy, stąd nie sposób uznać, że umowa była wykonywana. Powyższe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9285

Wydanie: 9285

Spis treści
Zamów abonament