Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wstęp na siłownię z 23-proc. VAT

22 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak wysokim podatkiem obciążyć bilety i karnety pozwalające korzystać z urządzeń sportowych. Najnowsze interpretacje nakazują stosować stawkę podstawową, wcześniejsze pozwalały na 8-proc.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc. Artykuł 146a ustawy o VAT podnosi jednak ją jednak do 8 proc. (od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.).

Niektóre regulacje zawarte w tym załączniku budzą jednak wątpliwości. Przykładem jest poz. 186. Zgodnie z nią preferencyjną stawkę stosuje się, gdy podatnik świadczy „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”(bez względu na symbol PKWiU).

Pojawia się bowiem pytanie, czy przepis ten może stosować właściciel siłowni i sauny, który sprzedaje bilety wstępu lub karnety?

Początkowo korzystne odpowiedzi

Początkowo fiskus udzielał na to pytanie odpowiedzi korzystnych dla podatników. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 12 lipca 2011 r. (IPPP1-443- -775/11-2/EK). Pytanie zadał przedsiębiorca świadczący usługi w zakresie obejmującym: klub fitness, aerobik, jogę, boks, siłownię oraz saunę. Usługi te sklasyfikowane są pod pozycją: 93.13.Z-Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej oraz 96.04.Z- Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej.

Zapytał, czy może stosować 8-proc. stawkę VAT przy sprzedaży biletów i karnetów dla klientów? Jego zdaniem takie uprawnienie mu przysługuje....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9315

Wydanie: 9315

Spis treści
Zamów abonament