Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez ryzyka nie ma bogactwa

29 grudnia 2012 | Publicystyka, Opinie | Ewa K. Czaczkowska
Przyszłość Europy będzie taka jak Grecji czy Hiszpanii – twierdzi prof. Novak
źródło: AFP/RAFA RIVAS
Przyszłość Europy będzie taka jak Grecji czy Hiszpanii – twierdzi prof. Novak
Michael Novak
źródło: Archiwum
Michael Novak

Nawet w Ameryce coraz więcej ludzi szuka dziś bezpieczeństwa, a nie wolności. Jeszcze 20 lat temu było inaczej – podkreśla Michael Novak, amerykański politolog, ekonomista i teolog w rozmowie z Ewą K. Czaczkowską

Rz: „Wydaje mi się, że tajemnicą żywotności Zachodu jest jego religijna aura" – tak mówił pan o Europie pod koniec lat 90.  Czy to samo powtórzyłby dzisiaj?

Gdy w 1956 roku po raz pierwszy przyjechałem do Europy na studia we Włoszech, widziałem w kościołach bardzo mało ludzi, głównie starsze kobiety. Tak samo było we Francji, z tym że tam widziałem wielu wielkich intelektualistów, teologów, ale mało zwyczajnych ludzi. W Ameryce było odwrotnie – do kościołów chodziło wówczas mało intelektualistów, a większość wiernych stanowili zwykli ludzie. Od czasów Jana Pawła II w Europie coś się zaczęło zmieniać. Młodzi biskupi chcieli naśladować papieża, który miał duży wpływ na młodzież. W latach 90. wyczuwalne było ożywienie. Dzisiaj w Europie najbardziej religijnym krajem katolickim jest Polska. Jestem zdumiony poziomem religijności, pobożności młodzieży. Natomiast przywództwo intelektualne w dziedzinie idei religijnych przeszło do Ameryki. Za najbardziej interesujące intelektualnie pismo uważam „First Things."

Tłumaczone swego czasu także na język polski. W swojej najsłynniejszej książce „Duch demokratycznego kapitalizmu" podkreśla pan, że u podstaw tego właśnie demokratycznego kapitalizmu leży moralność ukształtowana przez wartości religijne. Czy zatem źródeł obecnego kryzysu ekonomicznego należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9423

Wydanie: 9423

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament