Dyskryminacyjne zasady naliczania ekwiwalentu za urlop
Sposób ustalania należności za dni urlopowe niewykorzystane w naturze przez pracownika tymczasowego wskazuje na nierówne traktowanie osób zatrudnionych na część etatu
Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608; dalej uzpt) ,,wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało".
Na pierwszy rzut oka literalna wykładnia tego przepisu nie stwarza problemów interpretacyjnych. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy agencja pośrednictwa pracy korzysta z elastycznych form zatrudniania pracowników tymczasowych, jak np. na pół etatu, 1/4 czy 1/6 etatu. W praktyce zdarza się to dość często. Wtedy zastosowanie wskazanego przepisu może powodować duże wątpliwości.
Agencje pośrednictwa pracy niejednokrotnie stają przed koniecznością obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu pieniężnego zamiast wypoczynku w naturze.
Zamiast wolnego
Ponieważ opierają się wówczas na dyspozycji art. 17 ust. 4 uzpt, powstaje problem z jego naliczeniem dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wówczas – w zależności od swojego grafiku –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta