Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na ekspansję na nowe rynki

14 maja 2013 | Ekonomia | Karolina Baca
Horst Koehler, były prezydent Niemieci Jan Kulczyk wzieli udział w panelu Go! Global .
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Horst Koehler, były prezydent Niemieci Jan Kulczyk wzieli udział w panelu Go! Global .

Współpraca międzykontynentalna musi nabrać tempa – oceniają przedstawiciele polityki i biznesu.

Koniec z afrykańskimi stereotypami – uznali uczestnicy debaty na EKG w Katowicach „Go Global! Świat, Europa, Afryka". Choć perspektywy wydają się obiecujące (średni wzrost PKB w Afryce to ok. 6 proc. rocznie), to zdaniem Jana Kulczyka, właściciela grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (kupiła m.in. złoża ropy i gazu w Nigerii), na takie rozważania może być już za późno.

– Ta dyskusja odbywa się o dziesięć lat za późno. Po tym, jak zafundowaliśmy światu kryzys, straciliśmy prawo pouczania Afryki, jak działać. Dziś to nie Afryka potrzebuje Europy, ale Europa Afryki – ocenił w Katowicach Jan Kulczyk. – Przegapiliśmy wzrost Azji i wiele wskazuje na to, że rozwój Afryki trwający od 8–10 lat przegapimy – dodał. Przypomniał nigeryjskie powiedzenie „Jeśli lubisz miód, nie powinieneś bać się pszczół" i przyznał, że patrząc na Afrykę i Europę, jako inwestor widzi, że Europa doszła do muru i etapu, by szukać synergii i możliwości połączeń, a te są możliwe właśnie między oboma kontynentami.

– Matematyka jest królową nauk, trzeba patrzeć na liczby i wyciągać z nich wnioski. Politycy muszą zrozumieć, że to polityka musi nadążać za gospodarką, a nie odwrotnie – powiedział Kulczyk.

Koniec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9535

Spis treści
Zamów abonament