Dopóki są przesłanki jest też roszczenie
Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu zgłoszone przez przedsiębiorcę nie ulega przedawnieniu.
Czy roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu zgłoszone przez przedsiębiorcę ulega przedawnieniu? Sąd Najwyższy w uchwale z 20 lutego 2013 r. (III CZP 101/12) orzekł, iż roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu zgłoszone przez przedsiębiorcę, przewidziane w art. 3052 § 1 kodeksu cywilnego, nie ulega przedawnieniu. Uchwała ta ma zasadnicze znaczenie z uwagi na okoliczność, iż w doktrynie dotychczas zajmowane były dwa skrajne stanowiska w tej kwestii.
Dwa stanowiska
Zwolennicy pierwszego stanowiska wskazywali, że omawiane roszczenie, jako roszczenie majątkowe ulega przedawnieniu zgodnie z art. 118 k.c. (Gerard Bieniek, Stanisław Rudnicki). Pojawiło się również przeciwstawne stanowisko, wskazujące, iż mimo braku przepisu, który wyłączałby przedawnienie roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, roszczenie to nie ulega przedawnieniu ze względu na swoje właściwości i specyficzny charakter (Edward Gniewek, Kamil Zaradkiewicz, Małgorzata Balwicka-Szczyrba).
Ze względu na specyfikę i charakter
Służebność przesyłu została wprowadzona do kodeksu cywilnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta