Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długi eurobankrutów do redukcji

26 lipca 2013 | Ekonomia | Anna Słojewska
Tylko w przypadku Irlandii można powiedzieć, że udanie powróciła na rynek finansowy. Oprocentowanie obligacji innych  mocno zadłużonych krajów strefy euro jest niebezpiecznie wysokie.
źródło: Rzeczpospolita
Tylko w przypadku Irlandii można powiedzieć, że udanie powróciła na rynek finansowy. Oprocentowanie obligacji innych mocno zadłużonych krajów strefy euro jest niebezpiecznie wysokie.

Gospodarka | Programy ratunkowe wpędzają kraje strefy euro w spiralę rosnącego zadłużenia. Portugalia i Cypr nie poradzą sobie bez darowania części zobowiązań.

Anna Słojewska z Brukseli

Wszystkie kraje objęte pomocą strefy euro i MFW, które realizują zalecone przez te instytucje szczegółowe programy reform, zanotowały rekordowy wzrost długu publicznego. Według najnowszych danych Eurostatu z końca I kw. 2013 r. relacja długu do PKB zwiększyła się w całej strefie euro, z wyjątkiem Danii, Łotwy i Litwy.

Przy czym największa dynamika wystąpiła w krajach ratowanych, gdzie wzrost długu był dwucyfrowy: o 24,1 pkt proc. w Grecji, 18,3 – Irlandii, 15,2 – Hiszpanii, 14,9 – Portugalii i 12,6 – na Cyprze. Założeniem programów ratunkowych było przekazanie pożyczek krajom, które wskutek rosnących stóp procentowych nie są w stanie pozyskać pieniędzy na rynku. W zamian za pomoc miały one realizować programy zalecone przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i MFW. Te programy miały im przynieść oszczędności budżetowe oraz wzrost gospodarczy, co w sumie dałoby poprawę sytuacji budżetowej i możliwość powrotu na rynek w ciągu kilku lat. Dziś o takiej możliwości wspomina się już tylko przy okazji Irlandii.

145 proc. PKB wyniesie na koniec tego roku dług Cypru, wobec 87 proc. PKB obecnie – ocenia Natixis

Rekordzistą w UE, jeśli chodzi o wysokość długu publicznego, są dziś Włochy – 130 proc. PKB. To kraj nieobjęty programem ratunkowym, ale od dłuższego czasu dotknięty brakiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9597

Wydanie: 9597

Spis treści
Zamów abonament