Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajny powód wyjścia

04 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Wojciech Zając Katarzyna Gospodarowicz
Wzór wniosku o zwolnienie od pracy
źródło: Rzeczpospolita
Wzór wniosku o zwolnienie od pracy
Katarzyna Gospodarowicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Gospodarowicz

UPRAWNIENIA | Pracownik może prosić o zwolnienie z pracy, jeśli w tym czasie musi załatwić osobistą sprawę. Przełożony nie ma narzędzi do weryfikacji tej potrzeby.

Sierpniowa nowelizacja kodeksu pracy usankcjonowała możliwość prywatnych wyjść pracowników w godzinach pracy. Choć wcześniej zwolnienia od obowiązków w celu załatwienia osobistych spraw nie były zakazane, to brakowało stosownego uregulowania, na które podwładny mógł się powołać.

Brak nadgodzin

Poza dopuszczalnością stosowania takich zwolnień, w praktyce problematyczna była również kwestia ich odpracowywania, ponieważ często doprowadzało to do nadgodzin. Przed nowelizacją zatrudnieni mogli odpracowywać swoje zwolnienia wyłącznie w tej samej dobie pracowniczej. „Odrobienie" wyjścia w innym dniu, ponad obowiązujący pracownika limit, wiązało się z koniecznością wypłacenia mu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeżeli zaś nie odpracował takiego zwolnienia, nie przysługiwało mu wynagrodzenie za czas, gdy pracy nie świadczył z powodu wyjścia prywatnego.

Obecnie w dodanym § 21 do art. 151 k.p. ustawodawca postanowił, że czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego etatowcowi w celu załatwienia osobistych spraw, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Warunkiem jest jednak to, żeby złożył w tej sprawie pisemny wniosek. Odpracowanie udzielonego zwolnienia nie może jednak  naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Przykład
Pracownik poinformował przełożonego, że w

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9681

Wydanie: 9681

Spis treści
Zamów abonament