Podatnik nie może płacić za specyfikę dotacji
Jeśli zwrot wydatków na nabycie lub wytworzenie środka trwałego powoduje wyłączenie z kosztów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych, to obowiązek korekty powstaje dopiero z chwilą zwrotu wydatków.
Spółka jest beneficjentem Funduszu Spójności i prowadziła zadanie inwestycyjne polegające na budowie kanalizacji sanitarnej. Umowa o dofinansowanie określała, że zostanie ono przyznane maksymalnie w 84 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Decyzja o kosztach podejmowana jest przez Fundusz na podstawie audytu. Część dofinansowania zostaje zatrzymana, a jej zwrot jest uzależniony od pozytywnego przyjęcia raportu końcowego przez Komisję Europejską. Podatniczka podkreślała więc, że nie ma pewności, czy zostanie ona zwrócona w całości.
Dalej spółka wskazała, że jej inwestycja została zrealizowana w 2010 r., a wybudowane środki przyjęte na stan majątku. Do momentu ostatecznego rozliczenia projektu zatrzymano 10 proc. dofinansowania. Od 2009 r. środki trwałe były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta