Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak reakcji zastąpi zgodę na gorsze warunki pracy

06 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Strony mogą zawrzeć porozumienie zmieniające w sposób dorozumiany. Uznaje się, że do tego doszło m.in. wtedy, gdy pracownik wykonuje powierzoną mu inną pracę dłużej niż 3 miesiące w roku, jeśli milcząc, akceptuje to przesunięcie.

Zmiana warunków pracy lub płacy za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika, decydujących się na modyfikacje warunków łączącego je angażu. Może to dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę oraz wszelkich postanowień umownych (z zachowaniem jednak minimalnych uprawnień pracowniczych wynikających z bezwzględnych norm prawa pracy).

Niekoniecznie na piśmie

Dla swojej skuteczności porozumienie zmieniające powinno wskazywać, jakie warunki będą inne oraz określać, że jego strony zgodnie wyrażają wolę dokonania takiej modyfikacji. Aby uniknąć sporów, najlepiej takie porozumienie zawrzeć na piśmie, np. jako aneks do umowy. Nie jest to jednak forma konieczna dla zachowania ważności tego paktu. Ma moc dowodową. Możliwe jest więc też jego przyjęcie w formie ustnej. Nie przeszkadza temu art. 29 § 4 k.p.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9757

Wydanie: 9757

Spis treści

Media planet

Zamów abonament