Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgrzytanie zębami przy funduszach

06 lutego 2014 | Ekonomia i Rozwój
Krystyna Gurbiel jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi od grudnia 2012 r. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji UW. W latach 2003–2005 wiceminister gospodarki  i pracy, a w 2002–2003 podsekretarz stanu w UKIE. Wcześniej  była prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Krystyna Gurbiel jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi od grudnia 2012 r. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji UW. W latach 2003–2005 wiceminister gospodarki i pracy, a w 2002–2003 podsekretarz stanu w UKIE. Wcześniej była prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poziom biurokracji przy środkach z Unii Europejskiej jest duży i obawiam się, 
że w okresie 2014–2020 w niektórych obszarach może być jeszcze większy 
– przestrzega w rozmowie z Arturem Osieckim wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

krystyna gurbiel

Co w latach 2007–2013 zyskały obszary wiejskie dzięki napływowi euro z UE?

Choć na pełną ocenę jest jeszcze za wcześnie, to nie ma wątpliwości, że obszary wiejskie i rolnictwo się zmieniają. Zmieniają się całe wsie, w których pojawiły się np. nowe drogi, przedszkola wiejskie. Wszędzie widać tablice informujące, że zrealizowano inwestycje wsparte przez Unię. Przez ostatnie dziesięć lat infrastruktura wiejska zmieniła się zasadniczo choćby w zakresie wodociągów i kanalizacji. Bardzo zyskał sektor oświaty.

A przedsiębiorcy?

Jeśli idzie o przedsiębiorczość, to zmiany na terenach wiejskich są mniejsze niż te w zakresie infrastruktury. Rozwijanie firm na obszarach wiejskich jest po prostu trudniejsze i co za tym idzie, trudniej niż na terenach miejskich jest znaleźć beneficjentów. Jak się robi otwarte konkursy na dotacje służące rozwojowi firm i tworzeniu miejsc pracy, to większość odbiorców pomocy pochodzi z miast.

Czy nie jest tak, że mimo ciągłych zapewnień Komisji Europejskiej, iż fundusze unijne będą prostsze, procedury z budżetu na budżet są trudniejsze i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9757

Wydanie: 9757

Spis treści

Media planet

Zamów abonament