O czym muszą pamiętać inwestor i wykonawca
Na podstawie umów o roboty budowlane często realizowane są skomplikowane inwestycje. Warto znać kodeksowe przepisy, które je regulują.
Relatywnie ubogi jest zakres przepisów kodeksu cywilnego, które odnoszą się do umowy o roboty budowlane (art. 647–658 k.c.). Wielu kwestii istotnych dla praktycznego jej wykonywania nie regulują wskazane przepisy. W konsekwencji strony często mają wątpliwości, które regulacje k.c., niewskazane wprost w artykułach 647–658 k.c., odnoszą się do umowy o roboty budowlane.
Odesłania do umowy o dzieło
Wątpliwości nie wyjaśnia art. 656 § 1 k.c., zgodnie z którym do skutków opóźnienia przez wykonawcę rozpoczęcia robót lub wykończenia obiektu albo wykonywania robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło. Regulacja ta, mimo że zawiera szeroki zakres odesłań do przepisów dotyczących umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta