Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik nie musi się zgadzać z ustaleniami kontroli

12 września 2014 | Prawo i praktyka | Regina Drabik
WZÓR pisma zawierającego zastrzeżenia do protokołu kontroli skarbowej
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR pisma zawierającego zastrzeżenia do protokołu kontroli skarbowej

Gdy przedsiębiorca nie przyjmuje wniosków poczynionych przez fiskusa w trakcie sprawdzania dokumentów 
i transakcji w jego firmie, może zgłosić w odpowiednim czasie i w określony sposób swoje zastrzeżenia do protokołu.

  • Otrzymaliśmy protokół kontroli skarbowej. Ponieważ organ nie uwzględnił pewnych istotnych dla nas okoliczności, co jest zasadnicze z punktu widzenia ustaleń kontroli, chcemy złożyć zastrzeżenia. Co powinno się znaleźć w takich zastrzeżeniach, ile mamy czasu na wniesienie pisma w tej sprawie i do kogo należy je wnieść? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 291 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) kontrolowany, który nie zgadza się z ustaleniami protokołu kontroli, może przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe.

Istotnym uprawnieniem, z którego może skorzystać podatnik już po zakończeniu kontroli skarbowej, jest zatem wniesienie zastrzeżeń (lub wyjaśnień) do protokołu kontroli. Często bowiem podatnik po ochłonięciu i po przeanalizowaniu protokołu kontroli skarbowej stwierdza, że nie zgadza się z ustaleniami poczynionymi przez organ podatkowy. Może więc dojść do wniosku, że protokół kontroli skarbowej nie odzwierciedla rzeczywistego stanu faktycznego. Podatnik może się też nie zgadzać z przeprowadzoną przez organ podatkowy oceną prawną. W takiej sytuacji, stosownie do art. 291 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749 ze zm.), może przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia. Jest to uprawnienie podatnika, z którego może on skorzystać, jeśli nie zgadza się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9939

Wydanie: 9939

Spis treści

Biznes Trendy

Zamów abonament