Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kaucji nie można traktować jak złego długu

20 października 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

Do części wynagrodzenia wykonawcy, zatrzymanej przez nabywcę usługi budowlanej w ramach gwarancji, 150-dniowego okresu dla ustalenia obowiązku korekty nie liczy się od terminu płatności pozostałej części faktury.

Marcin Szymankiewicz

Firma budowlana ABC (podatnik VAT czynny) świadczy roboty budowlane. Zarówno w umowach z inwestorami (podatnicy VAT czynni), jak i podwykonawcami (podatnicy VAT czynni) jako gwarancja oraz zabezpieczenie należytego wykonania stosowana jest m.in. kaucja gwarancyjna (ustalana jako określony procent wartości umowy). Kwestia kaucji gwarancyjnej rozwiązywana jest zazwyczaj w ten sposób, że zamawiający potrąca określoną kwotę kaucji z wynagrodzenia należnego wykonawcy. W przypadku umowy zawartej pomiędzy inwestorem a firmą ABC to inwestor potrąca kaucję z wynagrodzenia. Jeśli jest to umowa zawarta pomiędzy firmą ABC a podwykonawcą, to kaucję potrąca z wynagrodzenia firma ABC.

Kaucja gwarancyjna ma charakter zwrotny. Po upływie określonego w umowie czasu oraz po spełnieniu określonych w umowie warunków kaucja jest zwracana wykonawcy, chyba że zaistnieją sytuacje, które upoważnią zamawiającego do zaspokojenia swoich roszczeń względem wykonawcy z całości lub części kaucji gwarancyjnej (w szczególności niewywiązanie się wykonawcy z obowiązków w zakresie jakości prac lub z obowiązków gwarancyjnych).

Wątpliwości firmy ABC dotyczą dwóch zagadnień związanych ze stosowaniem przepisów o uldze na złe długi:

∑ od strony dłużnika: czy jeżeli potrąci kwotę kaucji z wynagrodzenia należnego podwykonawcy, to będzie zobowiązana do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9971

Wydanie: 9971

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament