Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wykazać wyniki spisu

24 listopada 2014 | Ekspert księgowy

BILANS | Trwa okres, w którym firmy przed zakończeniem roku sprawdzają stan składników majątku. Rozliczenie ubytków naturalnych nie powoduje większych problemów. Inaczej niż braki wynikające z zaniedbań pracowników odpowiedzialnych materialnie.

Konrad Stanek

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości zobowiązane są przeprowadzić inwentaryzację na ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). W spółkach, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, inwentaryzację należy przeprowadzić na dzień 31 grudnia.

Termin oraz częstotliwość inwentaryzacji, jak wskazano w art. 26 uor, uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację składników aktywów – z wyłączeniem aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku produkcji oraz materiałów, towarów i produktów gotowych, określonych w art. 17 ust. 2 pkt 4 uor – rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15. dnia następnego roku (art. 26 ust. 3 pkt 1 uor).

W tym samym czasie

Różnice z inwentaryzacji powinny zostać rozliczone w księgach roku, w którym powstały, i mieć odzwierciedlenie w wyniku finansowym tego właśnie roku. Z przepisów o rachunkowości wynika bowiem, że przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji wymagają odpowiedniego udokumentowania i powiązania z zapisami ksiąg rachunkowych (art. 27 ust. 1 uor). Dodatkowo ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych podlegają wyjaśnieniu i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9999

Wydanie: 9999

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament