Szybki internet dla każdego Polaka
Jedynym rozwiązaniem zapewniającym efektywny dostęp do sieci jest technologia mobilna – pisze członek rady nadzorczej Polkomtela.
Wojciech Pytel
Dyskusja o cyfryzacji Polski skupiła się w ostatnim czasie przede wszystkim na rozdysponowaniu częstotliwości 800 MHz. Wszyscy uczestnicy rynku – rząd, UKE i UOKiK oraz przedsiębiorstwa telekomunikacyjne – wydają się mieć podobny cel: zapewnić Polakom dostęp do szerokopasmowego internetu jak najszybciej i przede wszystkim skutecznie. Problem w tym, że jest istotna różnica zdań pomiędzy nimi co do sposobu osiągnięcia tego celu.
Cel jest znany: zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) przyjętą przez Komisję Europejską wszyscy Europejczycy powinni mieć do 2020 r. dostęp do szybkiego internetu o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s, a połowa gospodarstw domowych – 100 Mb/s. Dostęp można mieć drogą stacjonarną lub bezprzewodową, w skrócie więc sprowadza się to do tego, czy strony w sieci możemy przeglądać dzięki internetowi kablowemu czy mobilnemu. I o ile mieszkańcy miast mają pełen wybór ofert i dostawców, o tyle ci z terenów mało zurbanizowanych już nie. I nie jest to tylko problem Polski, ale znacznej części UE.
Kabel czy LTE
Rozważając dylemat „internet kablowy czy mobilny", trzeba odpowiedzieć na podstawowe pytanie o realne możliwości objęcia zasięgiem maksymalnej liczby mieszkańców i gospodarstw domowych w Polsce. Wybór jest pomiędzy koncepcją pokrycia kraju siecią mobilną i stacjonarną bądź ich kombinacją....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta