Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczny próg 30 procent

29 stycznia 2015 | Prawo | Arkadiusz Koper, Matylda Kraszewska Arkadiusz Koper
Arkadiusz Koper
źródło: materiały prasowe
Arkadiusz Koper
Matylda Kraszewska
źródło: materiały prasowe
Matylda Kraszewska

Po wprowadzeniu ostatniej nowelizacji Polska dołączyła do nielicznego grona państw sztucznie regulujących poziom, od którego cenę uznaje się za rażąco niską – zauważają prawnicy.

Od 19 października 2014 r. nowelizacja prawa zamówień publicznych wprowadziła zupełnie nowe standardy badania, czy wykonawcy nie składają ofert z cenami niezasadnie zaniżonymi. Dotychczas ocena tego elementu oferty, a w konsekwencji decyzja, czy zwracać się do wykonawcy z prośbą o złożenie wyjaśnień, należała do wyłącznego uznania zamawiającego. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją zgoła odmienną.

Tak było

Z uwagi na brak ustawowych wytycznych, jaką cenę należy uznać za rażąco niską, praktykę ukształtowało orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Przyjmowało się, że punktami odniesienia były w szczególności: wartość przedmiotu zamówienia (postanowienie SO w Poznaniu z 17 stycznia 2006 r., sygn. akt II Ca 2194/05), ceny innych ofert złożonych w postępowaniu, wiedza, doświadczenie życiowe i rozeznanie warunków rynkowych, jakie mają członkowie komisji zamawiającego (m.in. KIO/UZP 1126/09).

Wykonawcy wielokrotnie podejmowali próby wypracowania przed KIO standardów orzeczniczych, zgodnie z którymi wystąpienie określonego procentu różnicy pomiędzy badaną ofertą a wartością szacunkową zamówienia lub pomiędzy badaną ofertą a pozostałymi ofertami powinien być równoznaczny z uznaniem, że oferta zawiera rażąco niską cenę. KIO konsekwentnie ucinała tego typu działania. Wskazywała, że wystąpienie nawet znacznych różnic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10052

Wydanie: 10052

Spis treści
Zamów abonament