Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zawał serca spowodowany emocjami to czasem wypadek przy pracy

30 stycznia 2015 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita

skutki | Podwładny musi się liczyć z ryzykiem utraty etatu każdego dnia. Nagłego stresu przy rozwiązaniu umowy nie można więc uznać za nadmierny czy niewkalkulowany w relacje pracownicze, chyba że był wynikiem nietypowej sytuacji.

Stres może być czynnikiem towarzyszącym wypadkowi przy pracy, ale samego tego doznania co do zasady nie można utożsamiać z takim zdarzeniem. Nie da rady jednak wykluczyć sytuacji, kiedy będzie to przyczyna zewnętrzna związana z nieszczęściem przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

Nie wszystko jasne

Definicja wypadku przy pracy z art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej: ustawa wypadkowa) wskazuje na kilka elementów >patrz ramka. Muszą one wystąpić łącznie, aby zdarzenie zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Brak choćby jednej z czterech przesłanek powoduje, że zdarzenie nie będzie uznane za wypadek przy pracy. I to nawet, gdyby każdy z pozostałych trzech wymogów nie budził wątpliwości.

Z ustaleniem urazu czy śmierci pracownika nie ma problemu. Znacznie gorzej jest z oceną, czy zdarzenie było nagłe oraz czy wywołała go przyczyna zewnętrzna.

Uwaga! Cecha nagłości nie odnosi się do przyczyny zewnętrznej, tylko do tego zdarzenia, które tą przyczyną zostało wywołane. Aby uznać zdarzenie za wypadek przy pracy, przyczyna i skutek nie muszą wystąpić w tej samej chwili.

Klasycznym przykładem oddziaływania stresu na organizm jest zawał serca prowadzący do śmierci. W takiej sytuacji nie można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10053

Wydanie: 10053

Spis treści
Zamów abonament