Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Napoje żegnają się z kryzysem

30 stycznia 2015 | Ekonomia
Wydajemy miliardy na gaszenie pragnienia
źródło: Rzeczpospolita
Wydajemy miliardy na gaszenie pragnienia

Znów rośnie sprzedaż napojów bezalkoholowych. Do łask wróciły soki i nektary. Na popularności zyskują też energetyki i woda butelkowana.

Beata Drewnowska

Ponad 12,4 mld zł wydali Polacy na napoje bezalkoholowe w 2014 r. – podaje Coca-Cola HBC Polska za firmą badawczą Nielsen. To o 3,5 proc. więcej niż w 2013 r. Sprzedaż liczona w litrach poszła w tym czasie w górę o 2,8 proc.

Rynkowi napojów daleko do boomu sprzed lat. Widać na nim jednak oznaki ożywienia po okresie spowolnienia. Jeszcze w 2013 r. nasze wydatki na napoje bez procentów zmalały o 1,1 proc.

Liczy się marka

Najbardziej, o 8,8 proc., do ponad 2 mld zł, zwiększyła się w 2014 r. sprzedaż soków i nektarów. Tak dobrego wyniku spodziewało się niewielu w branży napojowej. Przeciętny Polak wypija już bowiem ok. 20 litrów soków, nektarów i napojów owocowych rocznie, co nie odbiega od średniego spożycia w krajach Unii Europejskiej.

Soki i nektary zyskują na popularności, bo Polacy przywiązują coraz większą wagę do tego, co jedzą i piją. W ślad za tym rośnie sprzedaż produktów naturalnych, bez konserwantów i sztucznych dodatków.

– W ostatnim czasie rośnie sprzedaż markowych produktów premium. Korzystamy na tym trendzie, czego dowodem są nasze udziały rynkowe sięgające ponad 13 proc. – mówi „Rzeczpospolitej" Tomasz Kurpisz, prezes grupy Hortex.

Sokom i nektarom pomaga także duża aktywność branży. – Producenci wspierają tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10053

Wydanie: 10053

Spis treści
Zamów abonament