Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czek, czyli wygodna forma zapłaty

08 maja 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek

Przedsiębiorcy posługujący się czekami lub otrzymujący je powinni pamiętać o tym, że wystawienie czeku bez pokrycia jest przestępstwem.

Wielu przedsiębiorców w rozliczeniach ze swoimi kontrahentami nadal korzysta z czeku. Jest on przede wszystkim środkiem zapłaty. Wręczany jest zamiast pieniędzy przy zakupie towarów lub usług. Czek jest papierem wartościowym. Stanowi pisemne zlecenie bezwzględnego wypłacenia określonej kwoty wydane bankowi przez posiadacza rachunku bankowego.

Jakie elementy dokumentu

Wystawca czeku nazywany jest trasantem. Może nim być każda osoba fizyczna lub prawna posiadająca rachunek bankowy. Trasatem czeku jest natomiast bank, który prowadzi rachunek trasanta. Remitentem tego papieru wartościowego jest z kolei osoba fizyczna lub prawna, na którą czek wystawiono. Może być on wystawiony na określoną osobę – czek imienny lub na okaziciela.

Przedsiębiorcy posługujący się czekami lub otrzymujący je powinni pamiętać o tym, że dokument ten musi mieć ściśle określoną treść. Czek musi zawierać: nazwę „czek" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono. Powinno się na nim znaleźć także polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata), oznaczenie miejsca płatności, daty i miejsca wystawienia oraz podpis wystawcy. Podpis ten musi być zgodny z kartą wzoru podpisów złożoną w banku. W przypadku niezgodności bank może odmówić realizacji czeku.

Gdy brakuje na rachunku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10135

Wydanie: 10135

Spis treści
Zamów abonament