Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skrócenie rekonwalescencji na ryzyko pracownika

26 czerwca 2015 | Dobra Firma | Radosław Kaczmarek

uprawnienia | Gdy lekarz dopuścił etatowca do pracy przed końcem świadczenia rehabilitacyjnego, a ten ponownie zachoruje, nie ma prawa do nowego okresu zasiłkowego. Wlicza się do niego też dni przerwy w pobieraniu zasiłku.

- Na dziewięć miesięcy pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne. Po wykorzystaniu sześciu miesięcy pracownik zamierza zrezygnować z pozostałej części i powrócić do pracy. Czy o skróceniu okresu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego powinien zdecydować lekarz orzecznik? Jakie świadczenie wypłacić, gdy pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie? – pyta czytelniczka.

Pracownik, który zgłasza chęć powrotu do pracy, powinien wykonać badania kontrolne. Ustalą one, czy rzeczywiście może podjąć pracę na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli lekarz medycyny pracy orzeknie, że etatowca można dopuścić do pracy, firma musi to zrobić. Przepisy ZUS nie przewidują jednak skrócenia okresu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego przez lekarza orzecznika ZUS. W razie przedłożenia zwolnienia lekarskiego w czasie skróconego świadczenia rehabilitacyjnego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, lecz jedynie świadczenie rehabilitacyjne.

Kiedy się należy

Świadczenie rehabilitacyjne przyznaje się ubezpieczonemu, aby kontynuował leczenie lub rehabilitację po wyczerpaniu okresu płatności zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa) przysługuje ono temu, kto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10176

Wydanie: 10176

Spis treści
Zamów abonament