Augustów przygotował Gołą Zośkę
W oczekiwaniu na dotacje samorządy planują rozbudowę szlaków rowerowych, nadbrzeży i plaż.
Grzegorz łyś
Pasażerowie statków Żeglugi Augustowskiej pływających po jeziorze Rospuda i kajakarze od niepamiętnych czasów wypatrują na brzegu półwyspu Goła Zośka nagiej dziewczyny lub przynajmniej śladów jej obecności. Im bardziej się starają ją dostrzec, tym bardziej jej nie widać. Ale w tym roku wreszcie się pojawi. Na lipiec planowane jest odsłonięcie posągu Gołej Zośki autorstwa pochodzącego z Augustowa artysty rzeźbiarza Waldemara Dziekońskiego.
Realistyczna, naturalnej wielkości kobieca postać z jasnego piaskowca stanie na tle falujących trzcin z głową zwróconą w stronę niedalekiego miasta. Goła Zośka, córka leśniczego, która zakochała się w carskim oficerze, została posądzona w 1812 r. o szpiegowanie dla Rosjan i, po zdarciu z niej sukni, powieszona na półwyspie przez żołnierzy Napoleona.
Legenda ta, rodem jakby z romantycznych ballad i romansów, podtrzymywana jest opowieściami o duchu dziewczyny błąkającym się nocą na brzegu jeziora.
Posąg na półwyspie, ulubionym miejscu wakacyjnym zwłaszcza młodzieży i studentów, stanie się z pewnością wielką atrakcją turystyczną i może się okazać jedną z najbardziej trafionych i rentownych inwestycji w historii Augustowa.
Powstał z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta