Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozróżniać rezerwy i rozliczenia międzyokresowe

26 sierpnia 2015 | Ekspert księgowego | Wolfgang Stanclik
Wolfgang Stanclik
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Wolfgang Stanclik

ZASADY | Firmy muszą uwzględniać w księgach także koszty, które nie zostały jeszcze potwierdzone dokumentami dokładnie wskazującymi ich rodzaj i kwotę. Stopień niepewności związany z tymi szacunkami decyduje o ich klasyfikacji.

Tworzenie rezerw i rozliczeń międzyokresowych kosztów jest ściśle powiązane z przestrzeganiem zasad ostrożności oraz współmierności przychodów i kosztów. Sporządzając sprawozdanie finansowe, jesteśmy zobowiązani do identyfikacji ryzyka związanego z prowadzoną działalnością i oceny wynikających z niego potencjalnych kosztów. Efektem identyfikacji ryzyka i jego oceny oraz przestrzegania zasady ostrożności są tworzone przez firmy rezerwy. Typowym przykładem rezerwy jest rezerwa na zobowiązanie wobec odbiorcy z tytułu poniesionej przez niego szkody w wyniku zużycia dostarczonych przez spółkę wyrobów.

Przykład

Odbiorca produkujący koszulki użył w procesie produkcyjnym etykiet, które wytworzyła spółka. W czasie wprasowywania etykiety straciły swoje kolory i kształty, a koszulki zostały na trwałe połączone z wadliwymi etykietami. Odbiorca wystąpił z żądaniem zwrotu wartości całej partii etykiet, zwrotu kosztów użytych koszulek oraz kosztów robocizny. Spółka oceniła ryzyko jako realne i przystąpiła do weryfikacji roszczenia odbiorcy. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego procedura weryfikacyjna nie została zakończona i spółka utworzyła rezerwę w pełnej wysokości roszczenia klienta.

W związku z tym, że w momencie sporządzania sprawozdania finansowego nie wszystkie koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10227

Wydanie: 10227

Spis treści
Zamów abonament