Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeka podziemna

12 września 2015 | Plus Minus | Łukasz Sołtysik

Wprowadzenie stanu wojennego i zawieszenie działalności m.in. „Solidarności", a następnie jej zdelegalizowanie nie oznaczało dla władz powrotu do sytuacji sprzed Sierpnia '80.

Rewoltę „S" komuniści postanowili zdławić siłą. Utworzona bez wystarczającego oparcia w prawodawstwie PRL Wojskowa Rada Ocalenia zakazała strajków, manifestacji i wszelkich form protestów. Zawieszono działalność stowarzyszeń i związków zawodowych oraz wydawanie większości pism, wprowadzono godzinę milicyjną i zmilitaryzowano wiele zakładów przemysłowych. Przerwano łączność telefoniczną, przesyłki pocztowe objęto cenzurą, zamknięto granice państwa. Za łamanie rygorów groziły drakońskie kary.

Wraz z przejęciem władzy przez WRON rozpoczęto akcje „Azalia" (zajęcie budynków telekomunikacyjnych), „Jodła" (internowanie działaczy opozycji) i „Klon" (przesłuchania działaczy opozycji). W zastraszaniu i pacyfikowaniu oporu społeczeństwa zaangażowano 30 tys. funkcjonariuszy MO i ZOMO, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy SB oraz 70 tys. żołnierzy. Na ulice miast wyprowadzono blisko półtora tysiąca czołgów, 2 tys. transporterów opancerzonych.

Do grudnia 1982 r. przez tzw. ośrodki odosobnienia przewinęło się niemal 10 tys. osób. Aktywistów „Solidarności" przetrzymywano przeważnie w zakładach karnych i aresztach śledczych; nieliczni trafili do zaadaptowanych na ten cel domów wczasowych. Na początku listopada 1982 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10242

Wydanie: 10242

Zamów abonament