Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem świąteczny prezent wyklucza podatkowe korzyści

21 grudnia 2015 | Podatki | Małgorzata Górska-Welikan Wojciech Garczyński Krzysztof Burzyński

Udział w spotkaniu wigilijnym nie powiększa przychodów pracownika, ale wydatki na organizację imprezy pracodawca ujmie w kosztach. Podarunki mogą powodować różne konsekwencje w PIT i w CIT w zależności od źródła finansowania.

Małgorzata Górska-Welikan, prawnik w TGC Corporate Lawyers i Baker Tilly

Wojciech Garczyński, menedżer w TGC Corporate Lawyers i Baker Tilly

Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy w TGC Corporate Lawyers i Baker Tilly

Bez wpływu na pensję

Czy organizacja imprezy wigilijnej oraz imprezy noworocznej dla pracowników może oznaczać, że firma będzie musiała doliczyć do pensji przychód z nieodpłatnego świadczenia?

Opodatkowanie świadczeń wynikających z udziału pracowników w spotkaniach wigilijnych przez wiele lat budziło wątpliwości i prowadziło do sporów z organami podatkowymi. W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) przeanalizował kwestię nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

Zdaniem TK, aby stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie skutkowało powstaniem przychodu u pracownika, musi ono spełniać trzy warunki: pracownik musi skorzystać z niego dobrowolnie, świadczenie musi zostać spełnione w interesie pracownika (a nie pracodawcy) i przynieść zatrudnionemu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, a korzyść musi być wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że imprezy integracyjne nie powodują powstania przychodu u pracownika, bo nie uzyskuje on korzyści skutkującej wzrostem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10326

Wydanie: 10326

Spis treści
Zamów abonament