Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polemika odmieni obraz firmy

29 grudnia 2015 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
źródło: materiały prasowe
Sebastian Kryczka

Pracodawca może i powinien czynnie uczestniczyć w każdym etapie postępowania prowadzonego przez inspektora pracy. Lepiej też, aby wniósł swoje uwagi do protokołu pokontrolnego.

Postępowanie kontrolne realizowane przez inspektora PIP toczy się według zasad wynikających z ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640, dalej: ustawa o PIP). Znajomość reguł, jakimi rządzi się kontrola, pozwala ją przeżyć szybciej i bez niepotrzebnych nieporozumień.

Wejście bez ograniczeń

Artykuł 23 ustawy o PIP gwarantuje inspektorowi prawo swobodnego wstępu na teren oraz do obiektów i pomieszczeń kontrolowanego podmiotu.

Przykład

U pracodawcy, producenta wyrobów betonowych, zdarzył się ciężki wypadek przy pracy. Zawiadomił o tym właściwy okręgowy inspektorat pracy. Do zbadania wypadku wyznaczono inspektora sekcji wypadkowej. Pracodawca musi mu zapewnić swobodny wstęp do zakładu i poruszanie się po jego terenie, aby mógł przeprowadzić kontrolę. Nie wystarczy przesłanie zdjęć czy dokumentacji powypadkowej.

Ważne! Inspektor pracy jest upoważniony do swobodnego poruszania się po terenie kontrolowanego podmiotu bez obowiązku uzyskiwania przepustki. Jest też zwolniony od rewizji osobistej nawet wtedy, gdy przewiduje ją wewnętrzny regulamin kontrolowanej firmy.

Różne wyjaśnienia

W toku kontroli inspektor ma prawo żądać pisemnych lub ustnych informacji w zakresie objętym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10331

Wydanie: 10331

Spis treści
Zamów abonament