Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcom słabe euro nie pomaga

29 grudnia 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Hans-Werner Sinn| Przez to, że w Niemczech wprowadzono płacę minimalną, imigranci 
z Bliskiego Wschodu są skazani na bezrobocie – tłumaczy prezes monachijskiego Instytutu Analiz Ekonomicznych Ifo w rozmowie z Grzegorzem Siemionczykiem.

Rz: Europejski Bank Centralny zdecydował się niedawno na wydłużenie ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (tzw. QE), w ramach którego kupuje za wykreowane pieniądze instrumenty dłużne, głównie obligacje skarbowe państw strefy euro. Jak pan ocenia dotychczasowe efekty tego programu?

Szczerze powiedziawszy, jestem zaskoczony jego skutecznością. Inflacja bazowa (nieuwzględniająca cen, na które bank centralny ma niewielki wpływ, np. energii – red.) wynosiła 0,6 proc. rocznie, gdy EBC rozpoczynał QE, a dziś jest w okolicy 0,9 proc. W tak krótkim czasie to jest znaczący wzrost. Z tego powodu nie rozumiem, dlaczego Mario Draghi (prezes EBC – red.) uważa, że w dotychczasowej skali program ten był niewystarczający. Być może EBC ma jakiś inny cel, poza oficjalnym (utrzymywanie rocznej inflacji tuż poniżej 2 proc. – red.).

Wielu ekonomistów twierdzi, że głównym celem EBC jest obecnie osłabianie euro.

EBC nie ma mandatu do prowadzenia polityki kursowej, ale wszyscy wiedzą, że QE oddziałuje na gospodarkę głównie poprzez osłabianie euro. To bowiem skutkuje wyższymi cenami importowymi, co podbija inflację oraz pozwala eksporterom podnosić ceny. A strefa euro potrzebuje nieco szybszej inflacji, bo dzięki niej kraje z południa mogą zwiększyć swoją konkurencyjność. Wystarczy, że tam ceny nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10331

Wydanie: 10331

Spis treści
Zamów abonament