Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po drugiej stronie komputera też są ludzie

31 grudnia 2015 | Rzecz na Nowy Rok | Michał Płociński
Jakub Kuś zajmuje się wpływem nowych technologii na człowieka i jego psychikę, pracuje na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Jakub Kuś zajmuje się wpływem nowych technologii na człowieka i jego psychikę, pracuje na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu

Jakub Kuś | Częściej kłamiemy przez e-mail niż twarzą w twarz – mówi psycholog nowych technologii.

"Rzeczpospolita": Mijający rok przyniósł kolejne rekordy związane z internetem – rekordowy poziom handlu, najwięcej w historii nielegalnych pobrań filmów z sieci, większe dochody reklamowe w internecie niż w telewizji... A wymieniać tak można jeszcze długo. Za sprawą popularnej niegdyś gry, o świecie tym mówi się second life, czyli drugie życie. Czy w 2016 roku nie powinniśmy już zacząć numerować je jako pierwsze?

Jakub Kuś, psycholog nowych technologii: Spodziewajmy się raczej, że w coraz szybszym tempie będzie zanikać granica między tym, co jest wirtualne, a co jest realne. Ta granica zresztą już jest w dużej mierze rozmyta, np. gdy korzystamy z aplikacji, które asystują nam przy zakupach, czy z nawigacji, która opiera się na zasobach sieci. Wydaje mi się, że mniej więcej za pięć lat nie będzie już pierwszego czy drugiego życia, co więcej, w ogóle przestaniemy mówić, że robimy coś w internecie czy że wchodzimy do internetu. Po prostu internet będzie wszechobecny i oczywisty jak powietrze, które nas otacza. Nie będziemy musieli do niego wchodzić, bo będziemy w nim przez cały czas.

Będziemy żyć w tzw. rzeczywistości rozszerzonej?

Firmy Google czy Microsoft próbowały już wejść na rynek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10333

Wydanie: 10333

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament