Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie obejdzie się bez kopiowania, odzyskiwania i kasowania

01 kwietnia 2016 | Prawo w biznesie | Adam Kostecki
Adam 
Kostecki
źródło: materiały prasowe
Adam 
Kostecki

Pracownicy firmowych działów IT nie mogą zapominać, że są odpowiedzialni za ochronę danych na nośnikach wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo. Chwila nieuwagi, nieodpowiednio przygotowane czy przeprowadzone procedury bezpieczeństwa mogą narazić ich na poważne straty finansowe, prawne, a nawet wizerunkowe.

Dane stanowią obecnie jedną z najcenniejszych walut świata. Ilość cyfrowych informacji, zwłaszcza tych generowanych przez korporacje, rośnie w niespotykanej dotychczas skali. Aby sprawnie i efektywnie wykorzystywać możliwości gromadzonych informacji, firmy powinny przede wszystkim odpowiednio nimi zarządzać. Kluczem jest dbałość zarówno o informacje wykorzystywane na bieżąco, jak i te zarchiwizowane, które mogą być przydatne w przyszłości.

Wiele przedsiębiorstw, wraz ze wzrostem ilości gromadzonych informacji, nie zwiększa jednocześnie swojego potencjału, umożliwiającego prawidłowe zarządzanie danymi. Badania wskazują np., że 30 proc. kadry informatycznej nie wie, jakie informacje gospodarcze gromadzone są przez firmę za pośrednictwem archiwów taśmowych, a to zaledwie jedna z możliwości przechowywania danych. Do podstawowych obowiązków działów IT powinno zatem należeć ustalenie przejrzystych procedur związanych z tworzeniem kopii zapasowych i przechowywaniem wartościowych informacji. Firmy powinny m.in. aktualizować protokoły zarządzania danymi, aby te były w stanie „nadążyć" za ilością informacji generowanych przez przedsiębiorstwo, a także wdrażać technologie i usługi, wspomagające proces przechowywania danych.

Oto dziesięć najważniejszych, dobrych praktyk, jakie warto mieć na uwadze:

Dekalog firmowych działów IT

1....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10409

Wydanie: 10409

Spis treści
Zamów abonament