Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strefa euro na wolniejszym biegu

24 czerwca 2016 | Ekonomia

Niepewność związana 
z brytyjskim referendum 
w sprawie przynależności do UE oraz strajki we Francji schłodziły koniunkturę.

Wstępne odczyty wskaźników PMI, które mierzą koniunkturę w na podstawie ankiety wśród przedsiębiorstw, sugerują, że gospodarka Eurolandu rozwija się w czerwcu najwolniej od początku 2015 r.

Zbiorczy PMI dla sektorów przemysłowego i usługowego strefy euro znalazł się na poziomie 52,8 pkt w porównaniu z 53,1 pkt w maju. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się spadku tego wskaźnika, ale tylko do 53 pkt. Każdy jego odczyt powyżej 50 pkt oznacza, że gospodarka się rozwija, ale dystans od tej granicy to miara tempa tego rozwoju.

– Wydaje się, że wzrost niepewności politycznej doprowadził do spowolnienia rozwoju firm i podkopał ich ocenę perspektyw gospodarki – skomentował Chris Williamson, główny ekonomista spółki Markit Economics, która oblicza wskaźniki PMI. Według niego PKB strefy euro powiększy się w II kwartale o około 0,3 proc., po wzroście o 0,6 proc. w I kwartale.

Spadek zbiorczego PMI to efekt pogorszenia koniunktury w sektorze usług. Koniunktura w przemyśle Eurolandu jest najlepsza od sześciu miesięcy. To m.in. zasługa Niemiec. —gs

Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament