Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga B+R zachętą dla start-upów i innowacyjnych firm

03 października 2016 | Podatki | Marcelina Szwed, Bartosz Matusik
Mniejsi przedsiębiorcy odliczają więcej
źródło: Rzeczpospolita
Mniejsi przedsiębiorcy odliczają więcej
źródło: Rzeczpospolita

Wysokość odliczeń z tytułu wydatków na zakup materiałów niezbędnych do realizacji prac badawczo-rozwojowych związana jest ze statusem, jaki posiada dany przedsiębiorca. Duzi uwzględnią 10 proc. tych kwot, mali, średni i mikro aż 20 proc.

Od 1 stycznia 2016 r. w przepisach funkcjonuje ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową. Mogą z niej korzystać nie tylko przedsiębiorcy zatrudniający naukowców, ale i ci, którzy prowadzą badania nad rozwojem produktów i usług, które na pierwszy rzut oka nie mają „naukowego" charakteru czy zastosowań. Ulga, w połączeniu z sektorowymi programami dofinansowania, może w praktyce znacznie obniżyć koszty prowadzenia działań B+R, a co za tym idzie doprowadzić do zwiększenia innowacyjności polskich firm, tym bardziej, że trwają prace nad zmianami prowadzącymi do zwiększenia kwoty ulgi.

Odliczenie od podstawy opodatkowania

Ulga pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania 30 proc. wydatków na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy działalności B+R oraz na odliczenie 10 – 20 proc. pozostałych wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z działalnością B+R, przy czym wysokość odliczenia pozostałych wydatków zależy od statusu przedsiębiorcy. Odliczenie w ramach ulgi jest niezależne od wcześniejszego zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Ulga pozwala więc na „dodatkowe" odliczenie części wydatków. Innymi słowy, innowacyjne firmy są premiowane przez ustawodawcę, a część ponoszonych przez nie kosztów procentuje nie tylko nowymi produktami lub usługami, ale i niższym podatkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10564

Wydanie: 10564

Spis treści
Zamów abonament