Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

11 października 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Czy otrzymaną pomoc trzeba czasami oddać

Policjant niedawno otrzymał pomoc finansową na zakup mieszkania. Teraz prawdopodobnie zostanie zwolniony. Czy przed odejściem może być zmuszony do zwrotu tej pomocy?

Tak. Wprawdzie o do zasady pomoc taka jest bezzwrotna, jednak zarówno ustawa o Policji jak i rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 17 października 2001 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (patrz podstawa prawna) przewidują sytuacje, w których taki zwrot jest wymagany.

Jedną z przesłanek zwrotu otrzymanej pomocy, obok nienależnego jej pobrania jest zwolnienie policjanta ze służby przed upływem 10 lat od dnia jej rozpoczęcia, z uwzględnieniem okresów służby w Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, o ile nie nabył on uprawnień do emerytury, renty policyjnej lub renty przyznanej na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 887 ze zm.). Jeśli zatem policjant ma krótszy staż służby, odchodząc z niej może być zobligowany do zwrotu otrzymanej pomocy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10571

Wydanie: 10571

Spis treści
Zamów abonament