Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawodowy manipulant

14 marca 1997 | Kraj | PR

Klasyfikacja zawodów może śmieszyć, ale na pewno jest potrzebna -- mówi rzecznik GUS

Zawodowy manipulant

P AWEł RESZKA

Trudno uwierzyć, że można być profesjonalnym ustawiaczem wyrobów w magazynie bądź zawodowym wybieraczem monet z automatu. A można -- tak przynajmniej wynika z "Klasyfikacji zawodów i specjalności".

Nie da się ukryć, że "Klasyfikacja zawodów i specjalności" to dzieło monumentalne. Pięć tomów, z których największy ma dziesięć części. W sumie 14 książek, 3358 stron druku. W tworzeniu najpokaźniejszego tomu brało udział ponad 180 autorów. Przeliczyliśmy, że w publikacji wymieniono blisko 2400 zawodów i specjalności występujących w Polsce. Klasyfikacja weszła w życie w kwietniu 1995 roku, niedawno ukazała się drukiem w pełnej formie.

Zaproponowany w wydanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej oraz GUS publikacji podział zawodów i specjalności jest dość skomplikowany. Autorzy (zespół pracowników Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych) zakwalifikowali każdy zawód jednocześnie do: szerokiej, "wielkiej" grupy zawodów, węższej grupy "dużej", jeszcze węższej grupy "średniej" i zupełnie wąskiej grupy "elementarnej". Każda profesja i specjalność ma własny kod cyfrowy, na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1021

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament