Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczoznawca majątkowy na praktyce nie zapłaci VAT

19 kwietnia 2017 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Kształcenie zawodowe i przekwalifikowanie podlega zwolnieniu z podatku m.in. wtedy, gdy jest prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. W przypadku szacowania nieruchomości takie regulacje istnieją.

- Stowarzyszenie rzeczoznawców majątkowych (podatnik VAT czynny) prowadzi (odpłatnie) praktyki zawodowe dla rzeczoznawców majątkowych. Zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, praktykę zawodową może bowiem prowadzić m.in. organizacja rzeczoznawców majątkowych wpisana na listę prowadzoną przez organizatora praktyk.

Stowarzyszenie nie jest jednostką objętą ustawą o systemie oświaty, nie ma statusu uczelni, jednostki naukowej PAN ani jednostki badawczo rozwojowej, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym – świadczone przez nie usługi organizacji praktyk dla rzeczoznawców majątkowych nie mogą zatem korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 26 ustawy o VAT. Stowarzyszenie nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a praktyki zawodowe dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych nie są finansowane ze środków publicznych w co najmniej 70 proc. – co do zasady nie są w ogóle finansowane ze środków publicznych. Czy organizacja takich praktyk zawodowych może korzystać ze zwolnienia z VAT? – pyta czytelnik.

Zastosowanie zwolnienia od VAT, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie o VAT oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia. W przypadku usług edukacyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10729

Wydanie: 10729

Spis treści
Zamów abonament