Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzielić czy łączyć kraj?

30 maja 2017 | Rzecz o prawie | Robert Gawłowski

Im mniejsza jednostka terytorialna, tym większe zaufanie do władz.

Robert Gawłowski

Do najczęstszych zapowiedzi podziału terytorialnego kraju można zaliczyć utworzenie województwa środkowopomorskiego, częstochowskiego oraz osobnego województwa z Warszawy. Najczęściej pojawiają się one w trakcie kampanii wyborczej i milkną wraz z jej zakończeniem. W jaki sposób należy oceniać takie propozycje?

Czemu służy zasadniczy podział terytorialny kraju

Wszelkie podziały w administracji publicznej mają zapewnić bardziej efektywne wykonywanie zadań publicznych bądź dostosowanie ich do potrzeb lokalnych. Zrozumiałe jest bowiem, że transport publiczny będzie zupełnie inaczej wyglądał na terenach górskich, a inaczej w dużych aglomeracjach. Tym się wyróżnia zasadniczy podział terytorialny kraju, na podstawie którego tworzone są gminy, powiaty i samorządowe województwa.

Znane są także podziały pomocnicze, w których wyróżnia się sołectwa, osiedla i dzielnice. Powoływanie jednostek samorządu terytorialnego ma także umożliwić wykorzystywanie innowacyjności i inicjatywy mieszkańców oraz przyspieszyć decyzyjność, która w przypadku zarządzania przez administrację rządowa byłaby bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10762

Wydanie: 10762

Spis treści
Zamów abonament