Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski grafen w opałach

19 lipca 2017 | Nauka
Płytka, na której powstaje grafen w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych
autor zdjęcia: Robert gardziński
źródło: Fotorzepa
Płytka, na której powstaje grafen w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych

Naukowcy z ITME szukają ratunku dla instytutu, który po latach świetności stoi na krawędzi upadku. malwina Użarowska

Historia Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych przypomina dobry sen, który nagle zmienia się w koszmar. Wcześniej placówka była wyróżniana w liczących się rankingach, a teraz jej sytuacja jest dramatyczna. Prawie jedna piąta pracowników naukowych odeszła lub została zwolniona, zamknięto niektóre pracownie, inwestycje w ich wyposażenie pójdą na straty. Działalność komercyjna zamiera, instytucja zaczęła już przejadać dotacje.

Gdy w połowie 2015 r. zmieniła się dyrekcja, przychód ITME kształtował się na poziomie ponad 70 mln zł. Rok 2016 zamknął się z kwotą prawie o połowę mniejszą – 38,5 mln zł. W roku bieżącym, sądząc po realizowanych projektach, a w zasadzie ich braku, nie przekroczy 30 mln. Ilość publikacji naukowych spada o 15 proc. rocznie. Spadające liczby oznaczają śmierć do niedawna dochodowej, znanej na całym świecie placówki naukowej. Jedyne, co rośnie w ITME, to deficyt, administracja i premie dla dyrekcji.

Instytucja od zawsze dochodowa

ITME od prawie 50 lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie inżynierii materiałowej, elektroniki, fotoniki, nanotechnologii materiałów nowej generacji, m.in. grafenu. Utrzymuje czołową pozycję w rankingu ewaluacji instytucji naukowych. Powstał jako centrum badawcze, naukowo-produkcyjne przy Fabryce Półprzewodników Tewa. Branża rozwijała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10804

Wydanie: 10804

Spis treści
Zamów abonament