Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niektóre osoby dramatu

27 marca 1997 | Świat | MT

Tragedia porwanych

Niektóre osoby dramatu

Alberto Fujimori: 58-letni prezydent Peru, nietuzinkowy polityk iczłowiek zcharakterem. Od początku kryzysu w Limie okazywał spokój i stanowczość. Nie lubi dzielić się władzą. - Ministrowie pozostają w jego cieniu. Kongres, zdominowany przez partię Fujimoriego, ogranicza się do akceptacji faktów dokonanych. Prezydent gardzi partiami politycznymi, ignoruje prasę, obrońców praw człowieka oskarża o stronniczość -- pisała o nim AFP przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich.

Jest potomkiem japońskich imigrantów. Jego ojciec przybył do Peru w roku 1934 z wyspy Kiusiu. Alberto miał czwórkę rodzeństwa. Jego młodszy brat, Pedro, jest jednym z zakładników w rezydencji. Fujimori ukończył studia rolnicze i matematyczne. Gdy rozpoczynał kampanię przed wyborami w 1990 roku, był osobą nie znaną w świecie politycznym. To stało się jego największym atutem: Peruwiańczycy, którzy mają nie najlepsze zdanie o tradycyjnych elitach politycznych, woleli "Chińczyka" -- jak go nazywają -- od potomków hiszpańskich kolonizatorów. Po objęciu urzędu Fujimori zaskoczył elektorat. Porzucił hasła populistyczne i zaaplikował Peru bezprecedensową terapię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1034

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament