Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy podatnicy powinni się obawiać masowych kontroli

16 sierpnia 2017 | Ekspert księgowego | Igor Roman Przemysław Pasikowski

DANE | Obecnie fiskus najczęściej wysyła SMS lub mail z powiadomieniem o nieprawidłowościach w przesyłanych JPK. Zapowiada jednak wprowadzenie twardej analityki umożliwiającej identyfikowanie przestępstw podatkowych na podstawie tych plików.

 

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów zaprezentowało statystyki wskazujące na wykorzystanie plików JPK przy czynnościach sprawdzających. Zaskakiwać może znacząca liczba przeprowadzonych czynności sprawdzających – do 30 kwietnia 2017 r. organy podatkowe przeprowadziły i zakończyły łącznie 7530 takich postępowań, a 3458 nadal pozostaje w toku.

Duża liczba weryfikowanych plików nie miała jednak znacznego przełożenia na postępowania podatkowe i kontrolne. Tych pierwszych rozpoczęto sześć, z czego cztery pozostają w toku. Natomiast drugich rozpoczęto 20, z czego tylko cztery zostały zakończone.

Preferowany kontakt drogą elektroniczną

Preferowaną przez Ministerstwo Finansów formą kontaktu z podatnikami jest droga elektroniczna. Tym, którzy udostępnili swoje dane kontaktowe (adres email lub numer telefonu komórkowego), Centrum Analiz i Planowania Administracji Skarbowej (CAiPAS) we Wrocławiu rozsyła w formie elektronicznej komunikaty zwrotne dotyczące poprawności raportowanych danych.

W odniesieniu do struktury JPK_VAT złożonej za marzec 2017 r., CAiPAS wysłało w maju ponad 5,5 tys. wiadomości email oraz 2,6 tysiąca wiadomości SMS dotyczących rozbieżności w kwotach w pliku JPK i deklaracjach VAT oraz rozbieżności co do wykazanych kwot transakcji oraz odliczeń VAT od faktur wystawionych przez kontrahentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10827

Wydanie: 10827

Spis treści
Zamów abonament