Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądz do demokratyzacji

22 sierpnia 2017 | Ekonomia

Tadeusz Kuropatwinski 2 mld ludzi na świecie jest wykluczonych z systemu bankowego, bo z powodu wysokich kosztów to dla banków klienci nieopłacalni. Blockchain jest jednym z elementów demokratyzacji pieniądza.

 

Zbudowaliśmy system finansowy, by pieniądz bezpiecznie płynął, pokonując ograniczenia czasu i przestrzeni. Niewiele osób jednak jest świadomych tego, jak bardzo ten system jest skomplikowany, niewydolny i drogi w utrzymaniu.

Z pozoru prosta czynność, jaką jest płatność w internecie, to tak naprawdę cała masa skomplikowanych sztuczek serwerowych. Wynika to między innymi z tego, że od strony technologii płatności elektroniczne opierają się na starych fundamentach informatycznych, które mają ponad 50 lat i zupełnie nie przystają do obecnych potrzeb ery cyfrowej. To trochę tak, jakbyśmy potrzebowali samochodu wyścigowego, ale musieli przerabiać dorożkę.

Przestarzała technologia

Obecny system płatności jest scentralizowany i silosowy: pod względem instytucji, technologii oraz procesów operacyjnych. Przestarzała, złożona technologia jest łatwa do zhakowania, dlatego wymaga wielopoziomowej i często ręcznej kontroli zabezpieczeń.

Mimo to, właśnie ten ograniczony model wygodnie darzymy zaufaniem. Taka architektura systemu jest odzwierciedleniem tego, że przekazaliśmy w ręce instytucji mandat do zarządzania naszymi finansowymi relacjami i do weryfikacji zaufania między nami. Czy system zinstytucjonalizowanego zaufania jest jednak zaprojektowany na miarę naturalnie chaotycznej, bezpośredniej i nieliniowej rzeczywistości ery...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10832

Wydanie: 10832

Spis treści
Zamów abonament