Startupy ułatwiają życie mieszkańcom
Samorządy coraz śmielej współpracują z młodymi innowacyjnymi firmami. Sporo jest jednak jeszcze do zrobienia w kwestii świadomości nowatorskich rozwiązań.
Mateusz Pawlak
Takie wnioski płyną z debaty „Rola start-upów w budowaniu innowacyjnych usług dla samorządów" zorganizowanej w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – „Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017".
Samorządy ostrożne w innowacjach
Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, przypomniał, że każdy samorząd spełnia trzy funkcje. Jest reprezentantem państwa w takich sprawach, jak dowody osobiste czy udzielanie ślubów, gdzie nie ma wiele miejsca na innowacyjność. Trochę swobodniej można działać w przypadku oświaty czy dostawy mediów.
– Jest też trzecia funkcja, twórcza, o której samorządowcy bardzo często nie pamiętają albo celowo nie wspominają – mówił Ciepiela. – Jest tam miejsce na kreatywność samorządową. Niektóre miasta czy gminy korzystają z tego szerzej, inne są raczej pasywne i wykonują tylko dwie pierwsze funkcje.
Przyznał, że innowacje w miastach napędza potrzeba rywalizacji między ośrodkami miejskimi. – Bardziej czuć to w gminie, bo jest bezpośrednia presja sąsiadów, mieszkańców i obywateli – mówił.
– Natomiast są oczywiste ograniczenia. Przede wszystkim budżetowe, ale też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta