Minister broni sądy przed firmami IT
Programy komputerowe | Wywłaszczenie z praw autorskich
12 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Wprowadzany przez nią model wywłaszczenia z praw autorskich na potrzeby obsługującego sądy oprogramowania komputerowego spotkał się z krytyką ekonomiczną środowiska informatycznego. Zasadne jest jednak rozpatrzenie tej kwestii pod kątem prawnym.
Zgodnie z art. 175f prawa o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości w drodze decyzji może przyznać Skarbowi Państwa uprawnienia wynikające z autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego obsługującego sądowe systemy informatyczne. Decyzję taką minister może wydać, gdy zagrożona jest sprawność działania lub ciągłość funkcjonowania programu komputerowego oraz wykorzystującego go systemu teleinformatycznego. Taką decyzję może też uzasadnić narażenie ważnego interesu państwa tudzież brak porozumienia z osobą, której przysługują autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego. Decyzja ta określać ma kwestie zakresu czasowego (ograniczonego do maksymalnie 20 lat), ilości zwielokrotniania oprogramowania, jego tłumaczenia wraz z wprowadzaniem zmian, rozpowszechniania programu oraz zwielokrotniania jego kodu. Stanowi to de facto wywłaszczenie, choć termin ten nigdzie w ustawie nie został wprost użyty.
Zgodnie czy wbrew konstytucji
Artykuł 21...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta