Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo krajowe nie zablokuje transferu załogi

09 listopada 2017 | Praca i ZUS | Maciej Andrzejewski

PRZEJĘCIE | Przepisy prawa krajowego, które ograniczają automatyzm przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, mogą być uznane za sprzeczne z prawem unijnym. Pracownicy będą wówczas objęci automatycznym transferem, bez względu na ograniczenia wynikające z prawa krajowego.

Takie stanowisko wyraził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 19 października 2017 r. w sprawie Securitas – Servicos e Tecnologia de Seguranca SA przeciwko ICTS Portugal i innym (C-200/16).

W czym problem

Obywatele Portugalii byli zatrudnieni w firmie ochroniarskiej, która świadczyła usługi dozorowania i ochrony obiektów na rzecz spółki zajmującej się m.in. obsługą portów i przystani. Firma ochroniarska bezpośrednio zatrudniała pracowników ochrony i to ona dostarczała im odzież roboczą i niezbędny sprzęt.

Na początku 2013 r. spółka obsługująca porty i przystanie przeprowadziła przetarg na świadczenie usług dozorowania i ochrony. Przetarg wygrał nowy podmiot, który dotychczas nie świadczył usług na rzecz zamawiającego. W rezultacie, poprzedni dostawca usług ochroniarskich powiadomił swoich pracowników, że zostaną oni objęci automatycznym przejściem zakładu pracy, a nowy dostawca usług stanie się ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10899

Wydanie: 10899

Spis treści
Zamów abonament