Mieszkanie dla prezesa darmowe tylko pozornie
FUNKCJE | Członek zarządu, któremu firma opłaca lokum, płaci PIT od nieodpłatnego świadczenia. Księgowi wiedzą, że podstawa opodatkowania i składek ZUS zależy od tego, czy świadczeniobiorca jest pracownikiem, został powołany czy podpisał umowę o zarządzanie.
Wynajęcie prywatnego mieszkania dla członka zarządu skutkuje koniecznością odpowiedniego naliczenia i potrącenia PIT oraz składek ZUS od wartości otrzymanego przez niego z tego tytułu nieodpłatnego świadczenia. Nie ma znaczenia, że zapewnienie członkowi zarządu mieszkania jest często uzasadnione interesem ekonomicznym spółki. Prawidłowe naliczenie obciążeń podatkowo-składkowych determinuje podstawa świadczenia pracy przez członka zarządu. Inaczej wyglądają obciążenia w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, inaczej na kontrakcie menedżerskim, a jeszcze inaczej w przypadku pobierania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie tzw. powołania.
Wariant 1. Umowa o pracę
W przypadku wynajęcia mieszkania dla członka zarządu zatrudnionego na umowę o pracę, wartość nieodpłatnego świadczenia powstającego z tego tytułu powinna zostać zakwalifikowana do przychodów pracownika ze stosunku pracy. Jego wartość należy ustalić na podstawie art. 11 ust. 2a pkt 3 w zw. z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przywołanymi przepisami, jeżeli przedmiotem świadczeń na rzecz pracownika jest udostępnienie lokalu lub budynku, to wartość nieodpłatnego świadczenia należy ustalić według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.
Upraszczając, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta