Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kowalski rzadko ma luksus pracy, która jest dla niego przyjemnością

03 stycznia 2018 | Ekonomia
Jeśli Polacy lubią swoją pracę, to głównie za relacje ze współpracownikami
źródło: Rzeczpospolita
Jeśli Polacy lubią swoją pracę, to głównie za relacje ze współpracownikami

kadry | Chociaż Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów, to praca często jest dla nich niezbyt przyjemnym, uciążliwym obowiązkiem. Próbują to zmienić kampanie społeczne – skierowane do pracowników i pracodawców. Anita Błaszczak

Na pytanie, za co lubisz swoją pracę, internauci uczestniczący w niedawnym sondażu portalu Praca.pl najczęściej odpowiadali, że w ogóle jej nie lubią (stwierdził tak niemal co czwarty badany). A jeśli już lubią – to przede wszystkim za ludzi, z którymi pracują.

Podobny wynik przyniosło badanie firmy Sedlak&Sedlak, które jesienią 2016 r. wykazało, że wprawdzie Polacy najczęściej mają ambiwalentne odczucia co do swojej pracy, ale aż co trzeci jest z niej niezadowolony. Tam również okazało się, że najwięcej satysfakcji sprawiają nam relacje ze współpracownikami.

Zgubny wyścig szczurów

Nie dziwi się temu psycholog biznesu Krzysztof Kosy. Jak przypomina, relacje społeczne są jednym z powodów, dla których pracujemy, a dobra atmosfera w zespole może nadrobić inne deficyty w firmie. Pracodawcy powinni więc ułatwiać podtrzymywanie dobrych relacji wśród pracowników (pomagają w tym np. imprezy integracyjne) albo przynajmniej w tym nie przeszkadzać. A przeszkadzać można poprzez tworzenie kultury wewnętrznej rywalizacji, potocznie określanej jako wyścig szczurów.

– Zamiast walczyć między sobą o każdego klienta, lepiej współpracować w ich zdobywaniu – podkreśla psycholog, dodając, że wiele firm strzela sobie w kolano, pomijając czynnik relacyjny.

Dlaczego warto się w ogóle przejmować poczuciem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10942

Wydanie: 10942

Spis treści
Zamów abonament