Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biedne kraje też mogą mieć euro

08 stycznia 2018 | Ekonomia
Duże różnice w poziomie PKB na mieszkańca
źródło: Rzeczpospolita
Duże różnice w poziomie PKB na mieszkańca

To nie poziom zamożności decyduje o gotowości gospodarki do przyjęcia wspólnej waluty.

Anna Cieślak-Wróblewska

Nasz list otwarty do premiera w sprawie wznowienia przygotowań do przyjęcia euro w Polsce wywołał żywą dyskusję. Wśród oponentów często pojawia się argument, że polska gospodarka jest mniej rozwinięta i przez to niegotowa na wspólną walutę.

To nie klub bogatych

Polska rzeczywiście jest krajem na dorobku, a poziom zamożności (liczony jako PKB per capita) czy wynagrodzeń jest znacznie niższy niż w krajach Zachodu. Czy jednak automatycznie skreśla to nas z listy potencjalnych członków strefy euro?

– Ten argument jest z gruntu fałszywy – uważa Maciej Bukowski, prezes think tanku WISE Europa. – Poziom PKB per capita nie ma nic wspólnego ze wspólną walutą, obszary walutowe nie są klubami państw o wysokim dochodzie. Pełnią zupełnie inną funkcję – podkreśla. Dodaje, że w samej strefie euro – ale też np. w USA (które także są swoistym obszarem walutowym) – są kraje o nieporównywalnym poziomie PKB.

– Różnice w poziomie płac czy produktywności pracy nie są kryterium, które by nas wykluczało jako uczestnika z unii monetarnej – wtóruje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, sygnatariusz naszego apelu. – Odwrotnie, to właśnie wspólna waluta ma przyspieszać realną konwergencję gospodarek. Inna sprawa, że w przypadku krajów południa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10945

Wydanie: 10945

Spis treści
Zamów abonament