Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomyślmy o polskim wytwórcy e-pojazdów

08 stycznia 2018 | Ekonomia

Ruszy z kopyta proces zastępowania napędów spalinowych elektrycznymi. Zdecydują względy regulacyjne, technologiczne, ekonomiczne i ekologiczne.

Alojzy Z. Nowak, Grzegorz Tchorek

Silnik elektryczny jest prostszy, mniej awaryjny, bardziej efektywny energetycznie, a emisja zanieczyszczeń może być mniejsza dzięki produkcji energii w elektrowni, a nie w milionach rozproszonych aut. Choć elektromobilność musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, może być ważnym impulsem dla systemowego podniesienia potencjału innowacyjnego polskiej gospodarki. Dlatego warto rozważyć kwestię naszej polityki gospodarczej w świetle coraz bardziej realnych perspektyw rozwoju elektromobilności w Polsce.

Nawiązujemy do toczącej się nie tylko w Polsce dyskusji na temat warunków rozwoju elektromobilności. Odwołujemy się przy tym do Nowej Ekonomii Strukturalnej (NES) poddanej wnikliwej ocenie w książce „Nowa ekonomia strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych", wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW.

W kontekście założeń NES, która – trzeba to podkreślić – jest obecna w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, nawiązujemy do kilku inspirujących, choć nie zawsze jeszcze w pełni okrzepłych, koncepcji ekonomicznych, próbując znaleźć w nich wskazówki dla polityki gospodarczej.

Jak zmniejszać ryzyko pułapki średniego rozwoju

Pojęcie „pułapka średniego poziomu rozwoju" budzi wśród ekonomistów kontrowersje, a część z nich wskazuje, że jest to tylko atrakcyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10945

Wydanie: 10945

Spis treści
Zamów abonament