Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra w paliwowego czempiona

09 lutego 2018 | Ekonomia
Połączenie krajowych firm petrochemicznych stworzyłoby grupę o kapitalizacji bliskiej 54 mld zł
źródło: Rzeczpospolita
Połączenie krajowych firm petrochemicznych stworzyłoby grupę o kapitalizacji bliskiej 54 mld zł

Koncepcję połączenia Orlenu i Lotosu od dawna chwalą eksperci. Wskazują też na rafy, o które może się rozbić fuzja.

Aneta Wieczerzak-KRusińska

Po ewentualnym włączeniu gdańskiej rafinerii do płockiego koncernu powstałby podmiot o rocznych przychodach przekraczających 116 mld zł (na podstawie danych PKN za 2017 r. i podsumowany w Lotosie w całości 2016 r.).

– Dla Orlenu połączenie z Lotosem byłoby krokiem w kierunku dalszego budowania pozycji wśród największych spółek paliwowych na świecie – ocenia Krystian Kamyk z firmy doradczej A.T. Kearney.

Silniejsi na świecie

Eksperci od dawna wskazują na liczne synergie płynące z tej konfiguracji. Jedna rafineria dysponowałaby odpowiednio dużą masą krytyczną oraz siłą negocjacyjną i potencjałem magazynowo-przetwórczym, by starać się o kolejne złoża ropy czy uzyskiwać lepsze warunki dostaw paliw.

– Może nie dałoby to PKN pozycji porównywalnej z konkurencyjnym BP, Shell czy Saudi Aramco, ale zwiększenie skali biznesu o około 25 proc. (liczonej przychodami) pozwoliłoby PKN zostawić w tyle OMV – innego znaczącego gracza w Europie Centralnej – oraz skrócić dystans pod względem skali np. do hiszpańskiego Repsolu – argumentuje Kamyk.

To zapewne podziałało na wyobraźnię premiera Mateusza Morawieckiego, który – jak relacjonują osoby z jego otoczenia – wydaje się dawać zielone światło dla fuzji. Mogłoby to być także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10973

Wydanie: 10973

Spis treści
Zamów abonament