Branża IT wciąż w kłopotach
rynek | Pędząca gospodarka omija informatyczne spółki. Narzekają na brak zamówień publicznych i rosnące koszty wynagrodzeń. A może być jeszcze gorzej. katarzyna kucharczyk
Sytuacja jest kuriozalna. Teoretycznie warunki rynkowe sprzyjają branży IT: przez świat przetacza się cyfrowa rewolucja, informacja staje się kluczową wartością, na znaczeniu zyskuje mobilność, a Polska ma do wydania grube miliardy z unijnej perspektywy finansowej na lata 2014–2020. Tymczasem gros firm ma problemy ze zwiększaniem przychodów, a ich marże pozostawiają wiele do życzenia. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zastój na rynku wydatków IT w sektorze publicznym.
– Marazm – po wyraźnym spadku w roku 2016 – przeciągnął się również na 2017 r. Na odbicie będzie można liczyć dopiero od drugiej połowy 2018 i w 2019 roku – uważa Piotr Olszynka, ekspert PMR.
Walka o zamówienia
Czynników ryzyka dla branży IT nadal nie brakuje. Rekonstrukcja rządu oraz zbliżające się wybory samorządowe mogą zahamować proces podejmowania decyzji o przetargach.
Krajowe firmy informatyczne narzekają też na ostrą walkę o marże i silną pozycję międzynarodowych koncernów, które kontrolują znaczącą część rynku, ale wpłacają do budżetu zdecydowanie niższe podatki niż np. Asseco. Mimo iż ma ono przychody w Polsce o ponad połowę niższe niż w sumie pięć przedstawicielstw zagranicznych koncernów, to płaci podatek dochodowy na zbliżonym poziomie.
Co ciekawe, zagraniczni gracze wyraźnie wiodą prym w sektorze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta