Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Muzyczne fajerwerki na Tamizie

09 marca 2018 | Rzecz o historii
XVIII-wieczna ilustracja do „Muzyki na wodzie” Haendla.
źródło: Getty Images
XVIII-wieczna ilustracja do „Muzyki na wodzie” Haendla.
Jerzy Fryderyk Haendel (1685–1759) jest zaliczany do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.
źródło: Wikipedia
Jerzy Fryderyk Haendel (1685–1759) jest zaliczany do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.

XVII i XVIII wiek to czas wielkiego przełomu w historii muzyki. Skomponowana w 1597 r. przez Jacopo Periego pierwsza opera „Dafne" rozpoczęła epokę, w której tworzyli tacy geniusze, jak Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach czy Jerzy Fryderyk Haendel.

Kazimierz Jasiński

Rok 1685 był niezwykle owocny i szczęśliwy dla świata muzyki. W Halle w Saksonii urodził się Jerzy Fryderyk Haendel, a w Eisenach w Turyngii Jan Sebastian Bach. Z kolei w Neapolu przyszedł na świat Domenico Scarlatii. Losy tych trzech muzycznych geniuszy potoczyły się różnie. Jan Sebastian Bach, uważany za najwybitniejszego kompozytora w dziejach muzyki, spędził niemal całe życie w Lipsku. Mistrz klawesynu Scarlatti podróżował po Europie, by wreszcie osiąść w Hiszpanii. A Jerzy Fryderyk Haendel po wielu europejskich podróżach w 1712 r. przybył do Anglii, gdzie po 15 latach został poddanym korony brytyjskiej.

W owym pamiętnym 1685 r. urodził się też Karol VI Habsburg, który w latach 1711–1740 nosił koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Ten niezwykły władca był utalentowanym klawesynistą i kompozytorem. Jego nauczycielem muzyki był austriacki kompozytor i teoretyk muzyki Johann Joseph Fux. Trudno jednak dzisiaj znaleźć jego kompozycje lub posłuchać ich współczesnych wykonań. Zachowało się natomiast jego „Gradus ad Parnassum", całkiem udany traktat o teorii muzyki, który zwiastował nadejście klasycyzmu. Czytali go z uwagą wszyscy wielcy mistrzowie wiedeńskiej muzyki klasycznej: Wolfgang Amadeusz Mozart, Joseph Haydn oraz Ludwig van Beethoven.

Karol VI Habsburg nie był jedynym władcą epoki baroku, który zasłynął z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10997

Wydanie: 10997

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament